עיצוב בתים

כיצד ניגשים לעצב בתים? האם אנחנו פשוט בוחרים משהו מהקטלוג האחרון של אחד ממגזיני העיצוב האחרונים? האם כדאי לנו לגלוש בין האתרים, לראות משהו יפה ובהתאם לכך להחליט, כן זה הסגנון שלי. נלך על זה.

או אולי פשוט נלקט כל מיני רעיונות מבתים של חברים וניישם אותם בביתנו, הרי קיימים אין ספור רעיונות. לעיצוב בתים. אם כך מה התשובה?

התשובה נעוצה בשאלת המפתח שצריכה להישאל לפני הכל – מה מסמל הבית עבורנו? למה משמש הבית עבורנו? זו שאלת מפתח. והתשובה לא כך בנאלית. קחו כמה זמן מחשבה לנושא.

לבית יש הוויה משלו. בית הוא מקום שיכול להעניק לנו תחושות באמצעות אוירה. יכול לרומם את רוחנו, יכול גם לדכא ולהלחיץ אותנו.

אז מה עושים בפועל? איך נגשים לכל הדבר הגדול הזה שנקרא עיצוב בתים.

הנקודה החשובה בבואנו לעצב את הבית, הוא קודם ההבנה עם עצמנו מה אנחנו רוצים. ממש לעשות שיעורי בית, ולרשום, איזה פונקציות נחוצות לנו. למה אנחנו לא מרוצים מהמצב הקיים. מה נרצה לשנות. לדמיין לנו את חיי היום יום שלנו, בלי ליפות אותם, לנסות להיות אובייקטיביים. נרשום הכל על גבי דף נקי.

תהליך זה נעשה ביוזמת / בעזרת מעצבת פנים, ונקרא הכנת פרוגרמה לעיצוב בית.

לדוגמה עיצוב פינת משפחה. כמה בני משפחה, מתכנסים, איך אנחנו אוהבים לשבת, האם גם אוהבים לאכול שם, אנחנו צריכים גם שולחן, לפיכך באיזה גודל? האם אנחנו גם משחקים עם הילדים שם? מקום אחסון, רק לקלטות וסרטים? מקום אחסון למשחקים. איזה גודל. האם גם קוראים שם ספרים? נוסיף בעיצוב פינת המשפחה גם ספריה.

עוד שאלה מהותית בתכנון ועיצוב הבית. איזה קשר אנחנו רוצים כהורים עם הפינה הזאת? אפשרות צפייה מרחוק? שתאפשר לנו שליטה. האם יהיה שם הרבה רעש? בכלל, איפה משחקים עם החברים בכל משחקי הפלייסטיישן וכו. האם אנחנו מעדיפים דווקא פינה מבודדת? שתקנה לנו שקט ולא תפריע למהלך שאר בני המשפחה. זו רק רשימה חלקית. כל השאלות האלו נשאלו רק לגבי עיצוב פינת המשפחה.

התשובות לכך צריכות להיות ברורות. ובהתאם לכך אדע לעצב את פינת המשפחה שתתאים לצורכי כל בני המשפחה לאורך זמן. כמו כן אדע לתכנן ולעצב את הגדלים המתאימים ושימוש בחומרים, כמו בדי ריפוד, הניתנים לניקוי, (אבל באמת לא רק לפי דברי המוכר….) בחירת סוגי הריהוט, רגישות לשריטות וכדומה.

בעיצוב הבתים, לפיכך יש להתייחס קודם כל לחלק הפונקציונלי. כלומר לשימושי, ורק אחר, בהתאם לכך נבחר את הסגנון העיצובי.

ישנם סגנונות רבים בעיצוב הבית או עיצוב בתים. ישנן אופנות כמובן, שתמיד נהיה מושפעים מהם. חשוב לברר מהוא סגנון העיצוב המדבר אליכם, המשתלב עם כלל הבית. אם זאת אינני חושבת, שחייבים להיצמד לסגנון מסוים בלבד. בהחלט אפשר ורצוי לשלב מספר אלמנטים וכך לגבש את סגנון העיצוב האישי שלכם. כמו עיצוב הבית לא חייב להיות בטוטאל לוק Total look לגבי כל חדרי הבית. חדר המשפחה אם אינו פתוח לסלון, יכול לקבל צבעים וסגנון משלו, כמו כן עיצוב כל אחד מחדרי השינה , בהתאם לאישיות דיריו! תנו חופש לילדים, לא חייב להיות תכלת וורוד!